AKTİF GİYİM TASARIM YARIŞMASI ‘ATHLEISURE CHALLENGE' BAŞLADI

FONKSİYONEL VE ESTETİK TASARIMLAR ATHLEISURE CHALLENGE İLE ORTAYA ÇIKACAK

UTİB ve UHKİB ile  tekstil ve hazır giyim ihracatçısı 7 birliğin, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde hayata geçirdiği ulusal çaplı Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması'nda süreç, eğitimlerle başladı. Yarışma ile fonksiyonel ve estetik tasarımların ortaya çıkması ve ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB), Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB), Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EİB), Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (EİB) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (GAİB) paydaş olduğu, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde hayata geçirilen 'Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması'nda heyecan dolu süreç başladı.

HEDEF: SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIM

Atletik anlamına gelen 'athletic' ve serbest zaman aktivitesi anlamına gelen 'leisure' kelimelerinin birleşiminden oluşan 'Athleisure' giyim trendi, stil ve konforu birleştiren multifonksiyonel bir giyim trendi olarak tanımlanıyor. Athleisure, sadece spor markalarının değil, lüks markaların da üzerine çalıştığı, koleksiyon ürettikleri bir moda hareketine dönüşürken, bu giyim trendinin yaygınlaşması ile birlikte pazar payı her geçen gün artmaya devam ediyor. Şık olmayı kolaylaştırması ve sağladığı konfor hissi ile daha enerjik hissedilmesine yardımcı olduğu için Athleisure giyim trendi son zamanlarda daha çok tercih ediliyor. Tekstil ve hazır giyim konfeksiyon ihracatçıları birliklerinin paydaş olduğu ulusal bir tasarım yarışması olan Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması ile sürdürülebilir tasarım ile üretimde ve tüketimde doğanın ve doğal kaynakların korunması, yenilenebilir enerji tüketiminin desteklenmesi hedefleniyor.

FİNAL, MAYIS 2023'TE

Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması'na başvurusu kabul edilen 103 öğrenciye, 5 gün süren çevrimiçi eğitimler verildi. Eğitimler sonrasında yarışmacılar, 'athleisure giyim trendine olan bakış açısını' açıklayan videolarını belirtilen web sitesine yükleyerek yarışma komitesine sunacak. Komite, videoları nitelik açısından değerlendirip 60 öğrenciyi belirleyecek. 60 öğrenci, fiziki olarak bir araya getirilecek ve takım çalışması eğitimi sonucu 15 takım belirlenecek. Takımlar 2 tekstil mühendisi, 2 tekstil tasarımcısı olacak şekilde oluşturulacak. Fiziki eğitimler sonrası 15 takım yarışmanın ana temasına bağlı kalarak hikâye paftası oluşturacak ve eleme sonrası 7 finalist takım yolunda ilerleyecek. Elemeler sonrasında Mayıs ayında jüri; takımların üreteceği final koleksiyonlarını, sözlü sunumlar eşliğinde değerlendirecek ve ilk 3 takım ödül töreni ile açıklanacak. Finale kalan ilk 3 takım Tasarım Tescil ve Kappa Koleksiyonu'nda yer alma imkanının yanı sıra UTİB'in destekleri ile en fazla bir yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki merkezlerde eğitim hakkı kazanırken, birinci olan takım üyeleri ayrıca 6 aylık online İngilizce eğitimi ve bilgisayar ile ödüllendirilecek.

ADAYLARA ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM VERİLDİ

Tekstil ve hazır giyim konfeksiyon ihracatçıları birliklerinin paydaş olduğu ulusal bir tasarım yarışması olan Athleisure Challenge Aktif Giyim Tasarım Yarışması kapsamında, başvuran adaylara eğitimler verildi. Çevrimiçi düzenlenen eğitimlerde; Bülent Özipek, 'Tekstil Tasarımında Disiplinlerarasılık ve Sektörün Tekstil Tasarımcısı ve Tekstil Mühendisinden Beklentileri', Mustafa Demiralay, 'Athleisure Nedir?', Kutay Sarıtosun, 'Tekstilde Sürdürülebilir Yaklaşımlar', Maarit Salolainen, 'Yeni Nesil Tekstil Hammaddeleri', Maija Fagerlund, 'Renk ve Desen Bilgisi' ve Ilona Hyötylainen, 'Fonksiyonel Tekstiller' konularıyla ilgili bilgiler verildi. Proje kapsamında düzenlenen eğitimler sonucunda yarışmaya katılacak gençlerin; multidisipliner çalışmalar sonucu yenilikçi, fonksiyonel ve estetik tasarımlar ortaya çıkarmaları ve bu tasarımların ticarileşmesi hedefleniyor.

İlgili Fotoğraflar