‘DEĞERLEME, YATIRIMCI İÇİN GÜVENCEDİR'

Girişimcilik ekosistemini yaygınlaştırma amacıyla UTİB tarafından hayata geçirilen Techxtile Start-Up Challenge kapsamında finale kalan girişimcilere yönelik Şirket Değerleme Eğitimi gerçekleştirildi, Start-Up Mentörü Mehmet Alpatlı'nın moderatörlüğünde girişimcilere değerlemenin önemi hakkında bilgiler verildi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Teknoloji Koordinasyon ve AR-GE Merkezi (BUTEKOM) iş birliğinde ile girişimcilik platformuna dönüşen TechXtile Start-Up Challenge; Bursa Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi ile  girişimcilere verdiği ULUKOZA Programı eğitimleri sürdürüyor. Start-Up Mentörü Mehmet Alpatlı'nın moderatörlüğünü yaptığı eğitimde girişimcilere 'Şirket Değerleme' konusu hakkında bilgiler verildi.

BU DÖRT ADIMA DİKKAT!

Girişimlerle ilgilenen yatırımcılar için isabetli bir şirket değerlemesi yapılması kritik önem taşıdığını vurgulayan Start-Up Mentörü Mehmet Alpatlı, “Doğru şirket değerlemesiyle yatırımcı, yatırdığı paranın karşılığını en verimli şekilde alacağının bir nevi güvencesini almış olur. Benim işim kaç para eder sorusuna verdiğiniz yanıt şirket değerlemesidir. Bu değerlemeyi sağlıklı yapabilmek için izlemeniz gereken dört adım var. Bunlar; iş modeli müşteri segmenti belirleme ve doğrulama, pazar ve rekabet analizi, satış ve finansal projeksiyonlar aşamalarıdır” dedi.

UYGULAMALI DEĞERLEME YAPILDI

Dört adımın tamamlandıktan sonra Start-Up'ın değerinin ortaya çıktığını da kaydeden Alpatlı,

 “Değerleme yöntemleri de Scorecard Metodu, Dave Berkus Metodu, The Risk Summation Metodu, VC Değerleme Modeli, Piyasa Çarpanları Metodu (Piyasa Bazlı Değerleme) (Comparables) İndirgenmiş Nakit Akışı (Gelir Bazlı) (Discounted Cash Flow) olarak sıralanabilir” ifadelerini kullandı. Tüm yöntemleri detaylı biçimde girişimcilere anlatan Mehmet Alpatlı, sunumun ardından girişimcilerin sorularını yanıtladı ve katılımcıların kendi iş fikirlerini uygulamalı olarak değerlemesiyle eğitim tamamlandı.

İlgili Fotoğraflar